RexMag's Naughty Files Adult Discussion Board Rex is in the House

Board Photos Radio and TV Match Maker Reputations Points
Go Back   RexMag's Naughty Files Adult Discussion Board > Adult Humor > Jokes & Humor
Register Arcade Blogs FAQTop Posters Calendar Mark Forums Read


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Old 03-29-2009, 06:04 AM
manictaz's Avatar
Valuable Member
Points: 312,242, Level: 100 Points: 312,242, Level: 100 Points: 312,242, Level: 100
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
 
Join Date: Apr 2004
Location: west mids, uk
Posts: 69,830
My Mood: Tired
Thanks: 59
Thanked 78 Times in 34 Posts
manictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond reputemanictaz has a reputation beyond repute
Progression Of Math Teaching

Fifty Years of Math 1959 - 2009 (in the USA )

Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $ 2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters , but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this? Because of the evolution in teaching math since the 1950s:

1. Teaching Math In 1950s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit ?

2. Teaching Math In 1960s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1970s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1980s

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990s

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )

6. Teaching Math In 2009

Un hachero vende una carretada de madera para $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?

__________________








Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to manictaz For This Useful Post:
pandora (03-29-2009), vetteindreams (03-30-2009)
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
teaching maths manictaz Jokes & Humor 4 08-03-2007 10:09 AM
Math Lesson mischiefnga Jokes & Humor 0 03-12-2007 09:36 PM
The Top 15 Signs American Students are Lacking Math and Science Skills jms_mlr Jokes & Humor 0 03-01-2007 08:37 PM
Sunshine Math @htgrl.com Community Chat 44 09-22-2006 05:45 PM


All times are GMT -4. The time now is 11:52 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 2002 - 2010 BN Media, LLC